Takže po dloooouhatánské době zase jeden příspěvek na blog. Dneska to nebude ani tak moc humorné jako že spíš vzdělávací. Často se ve škole setkávám s tím, že studenti nějak moc neznají základní věci ohledně Internetu. No a my si dneska vysvětlíme základní pojmy jako doména, webhosting, DNS a možná ještě něco navíc.

Klasický problém ve výuce webových stránek je v tom, že se studentům řekne pouze to jak webovky udělat. Možná tomu nebudete věřit, ale někdy ani tyto informace ke studentům nedojdou, fakt sad. O stavu našeho školství ale někdy jindy…

Co tedy budeme potřebovat proto, aby náš web běžel na netu? První a docela důležitá věc je doména. Doména není nic jiného než textová adresa webu. Pro příklad nebudeme chodit daleko, takže to může být třeba chozeho-blog.cz.  U domény platí některá omezení. Například to, že musí být jedinečná. Logické, ne. Přece nebudou dva Chozého blogy nebo dva seznamy či gůgly. Je to stejné jak s telefonním číslem, taky jsou jedinečné. Když se chcete dovolat známému, vyťukáte do mobilu jeho číslo a čekáte, že se dovoláte jenu a ne nějakému jelimanovi z vedlejší vesnice. Dalším omezením je např. počet znaků, že nesmí obsahovat některé znaky (mezery, zavináče, otazníky atd.)

Když máme doménu, potřebujeme ještě jednu službu – webhosting. Tato služba není nic jiného než to, že si pronajmeme na některém z webových serverů kousek místa. No a tady nakopírujeme svoje stránky. U hostingu je potřeba probrat nějaké parametry, jako je velikost (kapacita), operační systém serveru, podpora databází atd. O tom třeba taky někdy příště.

Pokud stále trochu tápete a nevíte co to je a jak to funguje, zkusím nahodit nějaký příklad, na kterém to bude snad snadno pochopitelné.

Představte si Internet jako jedno velké (ale opravdu velké… ne jako ale fakt móóóc velké) sídliště. Na sídlišti máme nějaké paneláky, některé velké stopatrové, některé malé. Mezi domečkama je spousta cest, chodníčků a pěšinek…Jak to souvisí s doménou a hostingem? Jednoduše…

Internet je počítačová síť, na kterou se chceme připojit a získat nějaké informace. Informace získáme z webových stránek, které jsou umístěné na serverech. No a ten server je vlastně panelák na sídlišti. V paneláku máte spoustu bytů. A právě ten jeden byt je vlastně webhosting, který si zaplatíte. A doména není nic jiného než cedulka na dveřích od toho bytu.

Vysvětlování dalších věcí je právě s příkladem sídliště úplně skvělá a funguje to opravdu velice podobně. Jak si budete vybírat webhosting? Záleží co tam budete provozovat za web. Když budu mít nějaký blog, kde přijde pár lidí za den, nebudu potřebovat velký hosting na výkonném serveru. Stačí nějaký obyč za pár peněz. Prostě si pronajmu garzonku v přízemí nějakého malého domu. Pro moje návštěvy to bude stačit. Nebudu tam potřebovat ani velkou příjezdovou cestu (server nemusí být připojen linkou s vysokou rychlostí), ale bude mi stačit nějaký chodníček a dům může být klidně někde zastrčený na okraji sídliště.

Když ale budu provozovat velký eshop, kde se v jednu chvíli bude nacházet třeba tisíc lidí, budu na to potřebovat pronajmout velký byt, aby se mi tam ti lidi vlezli, podívali se, nakoupili a šli pryč. Bylo by taky dobré, aby panelák byl hned někde vedle dálnice (server připojen vysokou rychlostí) a lidi měli do bytu dobrý přístup. Asi by nebylo dobré, kdybych si vybral panelák s přístupem po malém chodníku, protože by se mi tam lidi mačkali (malá rychlost připojení, eshop se dlouho načítá) nebo se mi tam nedostali vůbec (přetížení serveru). Jestli se budou hýbat kšefty, můžu si pronajmout celé patro nebo dokonce celý panelák (celý server budu mít pod svou správou a můžu si tam dělat, co budu chtít).

Pak tu ještě máme tu věc s doménou. Jak jsem psal, doména je vlastně cedulka na bytě. Určitě jste se setkali s tím, že v jednom bytě bydlí i několik lidí a na dveřích mají více jmenovek. Stejně tak to jde udělat na hostingu. Není vůbec žádný problém nastavit si na jeden webhosting více domén (tomu se říká aliasy). Pak to vypadá tak, že se dostanete na jeden web přes několik adres.

A jak to pak funguje v reálném provozu? Jednoduše, opět podobně jako na sídlišti. Počítače (servery) mezi sebou fungují na principu IP adres. Nicméně lidi jsou hloupí a neumí si zapamatovat čísla serverů, na které se chtějí podívat. Znají jen doménu – textovou adresu. To jim stačí. Někde na tom sídlišti je totiž informační centrum (DNS server). V tomto informační centru znají IP adresy všech webů a jsou schopny přiradit IP adrese doménu. Tedy informační centrum mi vlastně řekne do kterého paneláku, do kterého patra a do kterého bytu mám jít, když se chci podívat na chozeho-blog.cz.

To by tak nějak mohlo být na vysvětlenou. Jestli jste se něco přiučili, tak jsem spokojen a článek splnil svůj účel. Příště si ukážeme nějaké zajímavosti z oblasti domén a hostingu a kuknem na nějaké statistiky a ať to není zas tak úplně vážné, tak to trochu okořeníme jakýmasik fórkama.

 

Chozé

Napsat komentář

Post Navigation