V některém z minulých článků jsem sliboval, že se podíváme trochu podrobněji na to, jak komunikovat s lidmi od IT. Jak známo, v IT oboru se pracuje pouze s jedničkama a nulama. Takže i lidi od IT fungují v takovém trochu odlišném režimu…

Když tedy narazíte na člověka od IT a chcete se s ním nějak domluvit, je třeba dodržovat určitá pravidla. Jelikož jsou celou dobu zvyklí pracovat v režimu 0 a 1 je dobré pokládat otázky takovým způsobem, na který jsou schopni odpovědět pouze ano nebo ne. Může to vypadat jednoduše, ale mnohdy jsem se setkal s tím, že lidi se takto ptát neumí sad Přidělávají si tak sami problémy…

Takže vzorová otázka může vypadat třeba takto: „Pojedeš do práce na kole?“ (Ano i ajťáci umí jezdit na kole bigsmile). Jednoduché, jednoznačné, stručné, jasné, přehledné, srozumitelné a já nevím jaké ještě… Určitě se shodneme, že na tuto otázku jsme schopni (snad většina z nás) odpovědět podle situace ano či ne. Špatná otázka je pak třeba tato: Pojedeš do práce na kole nebo půjdeš pěšky? (a ano umí i chodit pěšky bigsmile) Ptáte se, co je na této otázce špatně? To zjistíte až v momentě, kdy vám ajťák na takovou otázku odpoví „Ano“ bigsmile. A proč odpovídá pouze „Ano“. Je to prosté. V této otázce je totiž použit logický součet (OR – nebo), jsou to vlastně dvě otázky v jedné a kladná odpověď na takovou otázku nastane vždy v situaci, kdy alespoň jedna z možností vyhovuje. Tedy ať už jede na kole nebo jde pěšky, odpověď je vždy „Ano“. Odpovědi „Ne“ se dočkáme pouze v případě, kdy použije jako dopravního prostředku do pracovního procesu třeba vlaku.

Jako vhodnější se jeví varianta otázky s použitím logického součinu (And – A zároveň). Tedy takové situace, kdy pro kladné vyhodnocení otázky, musí být splněny všechny proměnné. Pak otázka: „Dáš si k večeři kuře a rýžu???“ je jasná. Pokud je tedy chuť na kuře A ZÁROVEŇ na rýžu, je jasno. Když bude chuť na špagety s kečupem, je to jasné „NE“. Stejně tak ale i v případě, že je chuť na kuře se zemákem, protože nebyly splněny obě podmínky zároveň. Jasné? Máte to? Ok, pokračujem…

Ovšem čemu se vyhnout úplně, jsou pak otázky, kde dochází ke kombinaci logického součtu i součinu. Tyto otázky se jeví jako zcela nevhodné a může dojít k úplnému zmatení jak tazatele, tak respondenta bigsmile. Zde příklad: „Dáš si k večeři kuře a rýži nebo řízek a brambor?“ To je milí přátelé totální past. Zcela zásadní problém je v tom, že zde nejsou vůbec uvedeny závorky, které při nevhodném použití zcela mění podstatu otázky, že… Pokusím se demonstrovat na různých možnostech výkladu otázky:
(kuře AND rýže) OR (řízek AND zemák) – takto by to pochopil normální člověk – buď bude kuře s ryžou nebo řízek se zemákem.
Ale ono to lze vyložit i takto:
(kuře AND (rýže OR řízek) AND zemák)
kuře AND (rýže OR (řízek AND zemák))
V takovém případě hrozí docela solidní zacyklení a může se klidně stát, že odpověď na otázku „Dáš si k večeři…?“ se dozvíme následující den někdy těsně po obědě. Takto se tedy určitě nikdy neptat… Mohou ovšem vznikat všelijaké možné zajímavé kombinace – kuře se zemákem, rýža se zemákem či kuře s řízkem. Kolik je takových kombinací? To je otázka na Vás, milí čtenáři. Vaši odpověď napište do komentářů, čtenář s první správnou odpovědí bude odměněn fotografií autora článku s vlastnoručním podpisem glasses.

Další důležitá věc v komunikaci, je o tom, že když po ajťákovi něco chcete, je třeba to říct. FAKT JO. Byť tato informace může být pro někoho překvapivá wonder, tak ajťáci NEMAJÍ (fakt nee!!!) v hlavě senzor na čtení myšlenek. Hlavně ženy mají mnohdy pocit, že ajťáci umí číst myšlenky. Nebo ženy to mají jinak a umí to? Myslím, že ne. A ani různé výrazy jejich tváře tomu moc nepomohou a komunikaci nikterak nevylepší…

wifiMám zde důkaz či snad teorii, že ženy myšlenky číst neumí… Je to opět prosté. Kdyby uměly číst myšlenky, fungovalo by to asi na principu podobnému Wi-Fi. Šlo by o to, že pokud by se chtěly spolu dvě ženy bavit, řekly by si nějaké heslo a vesele by spolu mohly komunikovat neverbálně. Dokážete si pak představit to ticho v restauracích a kavárnách wonder, přerušované snad jen výbojem kladných či záporných emocí? Když na to přijde, ženy by spolu nemusely sedět ani u jednoho stolu. Záleželo by to na dosahu jejich Wi-Fi adaptéru. Mohly by sedět samy u stolu, a nebo i v úplně jiné kavárně. Stačí být pouze v dosahu signálu své známé sítě eye. A viděli jste někdy něco podobného? Já tedy ne. Sice do kaváren moc nechodím, ale většinou probíhá u stolu plynulá konverzace. A to i přesto, že dnes už mají v každém lepším podniku na dveřích napsáno „free Wi-Fi“.

Na ajťáka tedy nezkoušejte čtení myšlenek, nefunguje to. A pokud na nějakého narazíte, jak zmateně pobíhá po městě a hledá signál na wifinu, tak se ho snažte JEDNODUCHÝMI pokyny nasměrovat do nějaké pokryté oblasti. Jak se dostane na gůgl, tak už bude vědět všechno a hodí se do pohody eye

Příště se vydáme s ajťákem nakupovat. A to bude teprv něco…

Chozé

 

 

6 komentářů ke článku “Kuře nebo řízek?

 1. LPL dne 5.3.2016 ve 14:04 řekl(a):

  Milý Chozé,

  hlásíme se z matematického kroužku, který je tvořen marlinovskou a postmarlinovskou odnoží s IT štěpem. Zapojili jsme své mozkové obvody a vzhledem k nejednoznačnosti zadání posíláme 3 možná řešení.

  1) Z hlediska matematického jde o 16 různých kombinací. Přičemž se ti může taky stát, že když budeš zlobit, půjdeš spát bez večeře :-)

  2) Z hlediska gastronomického bude výsledkem ovšem pouhých 11 kombinací, neboť matematický výsledek, kdy na stole přistane jen jedna případně žádná položka ze seznamu, se nedá považovat za gastronomickou kombinaci. Měli bychom však upozornit na podskupinu s názvem „blbé gastronomické kombinace“ v počtu 4 kombinace. Schválně, jestli uhodneš, které to budou.

  3) Z hlediska fenomenologického se nám v našem Lebensweltu vyjevila následující kombinace – kuře a zemák 😀
  https://picasaweb.google.com/114897692999720870076/Verejne#6258541493720456034

  Pro případné zájemce https://cs.wikipedia.org/wiki/Edmund_Husserl.

  LPL

  • Chozé dne 6.3.2016 ve 19:56 řekl(a):

   Zdravím do matematického kroužku. Uznávám, že zadání nebylo přesné, leč i tak to bude chtít asi trochu doučování…
   ad 1) 16 kombinaci je špatně. Zřejmě jste počítali ryža-kuře, kuře-ryža mylně jako dvě jídla
   ad 2) 11 kombinací je moc, skrz „blbé gastronomické kombinace“ – ty jsem nalezl snad jen dvě, ale při troše dobré vůle a velkém hladovění by taky byly k snědku.
   ad 3) nemohu posoudit, bo nejsem fenomenologik :-)

 2. LPL dne 6.3.2016 ve 20:32 řekl(a):

  Milý Chozé,

  napiš, prosím, ještě jednou přesné zadání, ať jeden nemluvíme o koze a druhý o voze. Zde přikládáme tabulku s možnými matematickými kombinacemi: https://drive.google.com/file/d/0BxCUkAzxXg4wUldBMWFQQTB2ZW8/view?pref=2&pli=1
  Z nich si pak můžeš vyloučit ty, které jsou gastronomicky neprůchozí.
  Těšíme se na foto s podpisem.
  LPL

 3. LPL dne 6.3.2016 ve 21:46 řekl(a):

  Hurá, těšíme se na foto.
  Dvojkombinací je 6, trojkombinace jsou 4 a jedna čtyřkombinace.

Napsat komentář

Post Navigation